Błędy medyczne

Błąd w sztuce medycznej jest to czynność polegająca na działaniu lub zaniechaniu niezgodnym z osiągnięciami nauk medycznych w zakresie dostępnym dla personelu medycznego, do którego zalicza się lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, fizjoterapeutów, farmaceutów, radiologów itp. Błąd w sztuce medycznej polega na naruszeniu przez osobę udzielającą pomocy medycznej reguł ostrożności obowiązujących przy czynnościach medycznych na każdym z etapów procesu leczenia, do których zalicza się diagnoza, terapia i rehabilitacja. Błąd w sztuce medycznej może wiązać się z wadliwym wykonaniem zabiegu operacyjnego albo niewłaściwym zastosowaniem produktu leczniczego lub wyrobu medycznego. Problematyka błędów w sztuce medycznej, z punktu widzenia prawnego ma charakter multidyscyplinarny. Może być źródłem roszczenia cywilnego, a także podstawą odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej pracowników medycznych. Pomoc adwokata jako profesjonalnego pełnomocnika lub obrońcy w tych sprawach może polegać na:

  1. udzielaniu porad prawnych i wydawaniu opinii prawnych dotyczących roszczeń z tytułu błędów w sztuce medycznej;
  2. reprezentowaniu medyków, których interesy zagrożone są w sprawach cywilnych, dyscyplinarnych i karnych dotyczących błędów w sztuce medycznej;
  3. reprezentowania poszkodowanych i pokrzywdzonych na wszystkich etapach spraw cywilnych, karnych i dyscyplinarnych dotyczących błędów w sztuce medycznej;
  4. przygotowywania pism przedprocesowych i procesowych, w tym  wezwań do zapłaty, pozwów, zawiadomień o przestępstwie, wniosków o wszczęcie postępowań dyscyplinarnych, wniosków do wojewódzkich komisji ds orzekania o zdarzeniach medycznych, wniosków dowodowych itp.
  5. zaskarżania wyroków i przygotowywania środków odwoławczych od innych decyzji procesowych organów dyscyplinarnych i sądów powszechnych w sprawach dotyczących błędów w sztuce medycznej;
  6. udział w postępowaniach mediacyjnych, arbitrażowych, negocjacyjnych i innych zmierzających do konsensualnego rozwiązywania sporów dotyczących błędów w sztuce medycznej.

Zasady prawa

Primum non nocere”. (Po pierwsze nie szkodzić.) Hipokrates, Aforyzmy.

„Bona valetudo melior est quam maximae divitiae”. (Dobre zdrowie lepsze jest niż największe bogactwo.)


„Et non facere facere est”. (Powstrzymywanie się od działania jest również działaniem.)

„Casus a nullo praestatur”. (Za przypadek się nie odpowiada.)

„Culpa caret qui scit, sed prohibere non potest”. (Nie można przypisać winy temu, kto wprawdzie wie, lecz nie może zapobiec.)

„Fugienda semper iniuria est”. (Wyrządzania krzywdy należy zawsze unikać.) Cycero, De officiis, I, 25.

„Culpam autem esse, quod cum a diligente provideri potuerit et non esset provisum”. (Niedbalstwo jest zaś wtedy, gdy nie przedsięwzięto tego, co zapobiegliwy człowiek mógł przedsięwziąć.)

„Impunitus est, qui sine culpa et dolo malo casu quodam damnum committit”. (Nie podlega karze ten, kto bez niedbalstwa i podstępu przypadkowo wyrządza szkodę.)

„Dolori cuivis remedium est patientia”.
(Lekarstwem na każdy ból jest cierpliwość.)

„Aeger res sacra”.
(Chory rzeczą świętą.)Władysław Biegański.

„Maxima pericula semper dant veniam culpae”.
(Bardzo wielkie niebezpieczeństwo zawsze usprawiedliwia winę.)

„Minus malum permittitur, ut evitetur maius”.
(Pozwala się na mniejsze zło, aby uniknąć większego.)

„Necessitas ultimum et maximum telum”.
(Konieczność jest ostatnią i najpotężniejszą bronią.)

Dane kontaktowe

Tel. +48 665 118 033

Adres e-mail: marekchrabkowski@gmail.com

Adres do korespondencji: Kancelaria Adwokacka ul. Łąkowa 1″B”, 84-242 Luzino

Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij